Ağız Diş Çene Cerrahisi
13 Mayıs 2024

AĞIZ, DİŞ ÇENE CERRAHİ

Ağız ve diş de bulunan tüm kist ve tümörlerin alınması, çene kemiğinde meydana gelen kırıklar, düzeltmeler protez yapımına yardımcı olmak için yapılan cerrahi operasyonlar. İmplant ve çene kemiği zayıf olan hastalarda kemik tozu (greft) koyarak implant yerleştirmek gibi ileri ağız içi cerrahi uygulamaları yapan diş hekimliği branşıdır. Ağız içerisinde ve çene bölgesinde yapılan operasyonlar çene cerrahları tarafından gerçekleştirmelidir.

 Çene eklemi rahatsızlıkları,ağız ve yüz ağrıları,tükürük bezi ile ilgili rahatsızlıklar ve bazı sistematik hastalıkların ağız ve diş içinde teşhis, tedavi ve kontrollerini yapar. İmplant konusunda çene cerrahı çok önemlidir normal bir diş hekimi de implant uygulaması yapabilir fakat ileri derecede bir uygulama gerekiyorsa bir çene cerrahına gitmek daha iyi sonuç elde edilmesini sağlar. Diş hekimliğinin cerrahi branşını oluşturan bu bölüm için doktora düzeyinde bir eğitim almak gereklidir.

Uzm Dt Aykut AKSAN ,Uzm Dt Uğurcan ÜNLÜGENÇ,Uzm Dt Mehmet Baturalp ÇAPRA Hastanemizde hizmet vermektedir randevu almak için genel diş muayenesi  yapıldıktan sonra yönlendirme yapılmalıdır.  www.mhrs.gov.tr veya 182 telefon hattı ile bu branşa yönlendirme yapılan hastalar randevu alabilirler.